طراحی سایت و برنامه‌نویسی

امروزه با گسترش دنیای دیجیتال، طراحی وبسایت و برنامه‌نویسی امری بسیار مهم و اساسی در زندگی روزمره ما ایفا می‌کند؛ ولی احتمال دارد عموم مردم از تاثیر شگرف این تکنولوژی‌ها در زندگی خود بی‌خبر هستند. خرید بسته‌های اینترنتی، تاکسی‌های اینترنتی، خرید اینترنتی و ... بخاطر پیشرفت در حوزه طراحی، ساخت و برنامه‌نویسی وبسایت‌ها و اپلیکیشن‌ها است. دنیای بدون برنامه‌نویسی را می‌توان به سریال هالیوودی Revolution تشبیه کرد. شاید برای شما ملموس نباشد ولی حتی دستگاه‌های مورد استفاده در آشپزخانه شما نیز برنامه‌نویسی و کدنویسی می‌شوند.

در حال حاضر تقریباً تمامی کسب و کارهای دولتی و خصوصی به نسبت نیاز خود از وبسایت‌ها و نرم‌افزارها بهره می‌برند که اغلب این وبسایت‌ها و برنامه‌ها به جهت طراحی هدفمند، افزایش بهره‌وری سیستم، امنیت بالاتر و امکان توسعه در آینده، بصورت اختصاصی کدنویسی شده و به شرکت‌ها و یا ادارات تحویل داده می‌شوند.

لینک‌های مرتبططراحی وبسایت

با گسترش تکنولوژی، طراحی وبسایت از اولویت‌های هر شرکت و سازمان شده است. مدیران برندها در جریان هستند که با گسترش دسترسی به اینترنت و پلتفرم‌های هوشمند، طراحی وبسایت امری ضروری است. طراحی وبسایت را می‌توان ترکیب هنر و کدنویسی تعریف کرد. این طراحی اهمیت بسیار زیادی دارد، چرا که این گونه تصور کنید که هرچقدر ارائه کار شما عالی و بی‌نقص باشد ولی در مقابل، ویترین و عملکرد سیستمی شما مناسب نباشد، با شکست مواجه خواهید شد.

طراحی وبسایت معمولا به ۲ صورت: استفاده از سیستم‌های آماده همچون وردپرس و یا سیستم اختصاصی کدنویسی شده قابل انجام ‌می‌باشد. متخصصین هر دو شیوه در مورد کیفیت و قدرت هر کدام نظرات متفاوتی دارند ولی در حالت کلی می‌توان چنین خلاصه کرد که هر کدام از این سیستم‌ها برای هدف خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند. بدین ترتیب؛ انتخاب بین اینکه کدامیک از این روش‌ها برای شما و کسب و کارتان مناسب‌تر است، باید توسط کارشناسان این حوزه و بدون جانب‌داری مورد بررسی و صلاحدید قرار بگیرد. توجه کنید که افراد بدون اطلاع، مستعد کلاه‌برداری هستند.

• سیستم های آماده

برای سیستم‌های آماده می‌توان وردپرس، جوملا، اپن کارت و ... را مثال زد. اگر بخواهیم به زبان ساده به معرفی این گونه سیستم‌ها بپردازیم؛ عبارت است از یک سیستم مدیریت محتوا که با استفاده از آن قادر هستید انواع وبسایت و یا وبلاگ متناسب با کسب و کار خود را با کمترین هزینه و زمان راه‌اندازی کنید. معروف‌ترین این دسته را می‌توان وردپرس معرفی کرد. وردپرس با استفاده از زبان برنامه‌نویسی PHP ساخته شده و توسط MySQL نیز پشتیبانی می‌شود. توسعه‌دهندگان این سیستم روزانه پلاگین‌ها و قالب‌های جدیدی را بعضاً حتی بصورت رایگان در اختیار کاربران قرار می‌دهند.

این گونه سیستم ها اغلب بصورت رایگان و بصورت متن باز در اختیار کاربران قرار می‌گیرند به همین جهت اگر اطلاعی از دنیای برنامه‌نویسی داشته باشید، شخصی سازی این سیستم‌ها کار چندان سختی برای شما نخواهد بود.

• سیستم های اختصاصی

در این نوع وبسایت‌ها که وبسایت همکاریتو نیز از این دسته وبسایت‌ها است، صفر تا صد وبسایت از طرح ایده و طراحی گرفته تا برنامه‌نویسی، توسط تیم فنی بررسی و پیاده‌سازی می‌شود. تاکنون زبان‌های برنامه‌نویسی بسیاری جهت تولید نرم‌افزارها و وبسایت‌ها معرفی و عرضه شده‌اند. از معروف‌ترین آنها می‌توان به Python, C++, PHP, Java و ... اشاره کرد.

در سیستم های اختصاصی کل وبسایت برنامه‌نویسی شده و به مانند سیستم های آماده از پلاگین‌ها و قالب‌های آماده استفاده نمی‌شود. توصیه اکید ما برای افرادی که قصد ایجاد پروژه در حوزه طراحی وبسایت را دارند، این است که حتماً از کارشناسان باتجربه این حوزه مشورت بگیرند.

ساخت نرم‌افزار

شرکت‌های بزرگ تجاری اغلب در حوزه کاری خود از نرم‌افزارهای خاص و بعضاً اختصاصی استفاده می‌کنند. در این بین هستند شرکت‌هایی که ممکن است به جهت کاهش هزینه‌ها از نرم‌افزارهای آماده نیز استفاده کنند ولی در این حالت، زمانی که بحث شخصی‌سازی سیستم و یا درخواست‌های خاص از طرف شرکت‌ها به تولیدکنندگان نرم‌افزارهای آماده ارسال می‌شود، معمولاً جواب این شرکت‌ها منفی خواهد بود. در این موارد شرکت‌ها و مدیران کسب و کارها ملزم به استفاده از نرم‌افزارهای کاملاً اختصاصی هستند.