nkhooshian46 (۳ فالوور)

Iran, Shīrāz

آخرین فعالیت: بیش از یک هفته پیش

ایجاد پروژه برای ایشان دعوت به همکاری

اينجانب دانشجوي دکتري علم اطلاعات و دانش شناسي هستم و هم اکنون مشغول نگارش رساله با نام وب معنايي مي باشم. داراي 4 سال سابقه کار در شرکت سبوي دانش پارسيان واقع در ايرانداک (پژوهشگاه علوم و فناوري اطلاعات ايران) هستم

465 نفر این نمونه‌کار را مشاهده کرده‌اند

0 نفر این نمونه‌کار را پسندیده‌اند

کپی کنید

تايپ پروپوزال دکتري

اين بخشي از تايپ فارسي پروپوزال مقطع دکتري من است.

مقدمه
ذخیره و بازیابی اطلاعات از بنیادی¬ترین مفاهیم و عملکردهای حوزه علم اطلاعات و مدیریت اطلاعات است که با پیشرفت¬های فناوری¬های اطلاعات و ارتباطات، این عملکردها، سهولت و کارآمدی بیشتری پیدا کرده است. بازیابی اطلاعات یک فرایند بوده و به معنای استخراج اطلاعات مرتبط با نیاز کاربر است. (مانینگ، رَقاوان و اِسکاتز ،  2008؛ ژای ، 2009 به نقل از چنگ ، 2015) . بخشی از فرایند بازیابی اطلاعات، جستجوی اطلاعات است. منظور از جستجوی اطلاعات در گذشته و تا سال¬های 2005- 2006، جستجوی واژگان و تزاروس یا اصطلاح¬نامه بوده، اما تحقیقات نشان داد که جستجوی واژگانی یا کلیدواژه¬ای بسنده و کافی نیست، زیرا در این جستجو معنای واژگان و روابط معنایی بین کلیدواژه¬ها نادیده گرفته شده و درک معنایی در این جستجو محقق نمی¬گردد. (پورتال مشتریان وب 24، 1396؛ شریفی، شعبان‌زاد و فیاض، 1390؛ ناینگ، های و هائو ، 2008) می¬توان گفت در گذشته ابزارهای سنتی از قبیل اصطلاح¬نامه¬ها، سرعنوان¬های موضوعی و رده¬بندی¬ها به مثابه ابزارهای ذخیره و بازیابی مورد استفاده قرار می¬گرفت، اما امروزه بحث از وب معنایی، هستان¬شناسی¬ها، ابرداده¬ها ، زبان¬های نشانه¬گذاری مثل ایکس¬اِم¬اِل ، و استانداردهایی مثل آردی¬اِف ، است که شیوه¬های سازمان¬دهی، و ذخیره و بازیابی اطلاعات را دگرگون ساخته است.  (کفاشان و فتاحی، 1390).
لذا اکنون جستجوی معنایی و مفهومی و نیز ارتباطات معنایی بین کلیدواژه¬ها و عبارات برای کاربران حائز اهمیت است. شایان ذکر است که جستجوی معنایی در جهت درک معنا و ارتباط معنایی بین واژگان، نیازمند ابزارهایی می¬باشد که یکی از این ابزارها وب معنایی است. برنرزلی  وب معنایی (وب 3) را که گسترش¬یافته وب کنونی است و هدف از آن، ایجاد تعامل بیشتر بین کاربر و ماشین، برای بهبود بازیابی اطلاعات مرتبط و افزایش میزان ربط است، پیشنهاد و معرفی نمود. برنرزلی، براي اولین بار در سال  2001 وب معنايي را اين¬گونه معرفی کرد: وب معنايي توسعه¬اي از وب کنوني است که اطلاعات در آن از نظر معنايي به خوبي تعريف شده و افراد و کامپیوترها بهتر قادر به همکاري هستند. (برنرزلی، هندلر و لاسیلا ، 2002) در وب نسل 1 و 2، ماشین قادر به درک و فهم محتويات وب نبوده و بر اساس تشابه واژگان کار مي¬کرد. بنابراين نیاز است از فناوري¬هاي جديد با قابلیت درک معاني استفاده شود. وب معنايي، فناوري¬ها و استانداردهايي براي ايجاد توانايي فهم و درک اسناد و داده¬هاي وب توسط ماشین را فراهم مي¬کند. (یو ، 2014). می¬توان گفت رشد سريع وب، نیاز به ابزارها و ساز وکارهاي جديدي را به منظور اينکه ماشین¬ها قادر باشند، وظايفي که قبلا به صورت دستي و توسط انسان انجام مي¬شد را به طور خودکار اداره کنند، ايجاد کرده است، که یکی از این ابزارها وب معنایی است. (استراوسکوفوس، پتراکیس، مایناس، باتساکیس، سامولادوس ، 2016).

مهارت‌های استفاده شده
تايپ پروپوزال دکتري