۵ سوالی که هر فریلنسر هنگام قبول انجام پروژه باید از کارفرما بپرسد

۵ سوالی که هر فریلنسر هنگام قبول انجام پروژه باید از کارفرما بپرسد

زمان، یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که فریلنسرها نباید به راحتی از کنار آن بگذرند. با مدیریت زمان، فریلنسرها می‌توانند کارایی خود را بیش از پیش افزایش داده و بازدهی بیشتر و در نتیجه درآمد قابل توجهی داشته باشند. در این مقاله یکسری از مهم‌ترین مباحث در حوزه مدیریت زمان را بررسی خواهیم کرد.

مدت زمانی که برای بدست آوردن پروژه‌ی یک کارفرمای بالقوه صرف می‌شود ممکن اس طولانی باشد. اگر معامله‌ای که بین شما و کارفرما در جریان است، به سرانجام نرسد، احتمالا به خاطر زمانی که صرف نموده‌اید، ناراحت خواهید شد. آیا این امکان وجود دارد که از ابتدا بدانیم که امکان برنده شدنمان در معامله‌ای که مشغول انجام آن هستیم چقدر است؟

پاسخ این سوال، بله است. این امکان وجود دارد.

در این مطلب پنج سوال مطرح شده است که بهتر است هنگام مذاکرات اولیه، از کارفرما بپرسید تا مدت زمان کمتری برای گرفتن پاسخ اصلی صرف نمایید.

 

چه زمانی نتیجه را از شما پیگیر باشم؟

ذکر زمان مشخص برای تسک‌های مختلف پروژه، بسیاری از استرس کار شما را کاهش می‌دهد. علاوه بر این، یک بازه زمانی مشخص به کارفرما می‌دهد تا در مورد آینده پروژه خود به صورت دقیق تصمیم‌گیری نماید. معمولاً در صورت تعریف چنین بازه زمانی، تردید کارفرمایان در انتخاب فریلنسر تا حد زیادی برطرف خواهد شد.

به دلیل اینکه اکثر کارفرمایان و صاحبان مشاغل دغدغه‌های دیگری در کنار انتخاب فریلنسر مورد نظر دارند، انتخاب بازه‌های زمانی مشخص، به مانند یک ساعت هشدار برای کارفرما عمل می‌کند.

 

پیگیری دوباره نظرات کارفرما در مورد انجام پروژه

 

آیا شما تصمیم گیرنده اصلی این پروژه شما هستید؟

در ابتدا با خواندن این سوال، این استرس را خواهید داشت که شاید طرف مقابلتان ناراحت شود؛ ولی شما باید در نظر داشته باشید که در صورت ندانستن پاسخ این پرسش، احتمال این وجود دارد که زمان شما هدر رفت زیادی داشته باشد.

این سناریو را در نظر داشته باشید که شما سوالاتی در مورد این پروژه خواهید داشت و برای گرفتن پاسخ هر سوال می‌بایست چندین ساعت و یا حتی چند روز منتظر بمانید تا کسی که با اون در ارتباط هستید از مدیران بالا دست خود کسب تکلیف نماید؛ در این مدت نامعلوم احتمال اینکه پروژه‌های بالفعل دیگری را هم از دست بدهید، کم نیست!

با دانستن پاسخ سوال ۲، می‌توانید تصمیم بگیرید که در کنار این پروژه، به فکر بدست آوردن پروژه‌های دیگر نیز باشید یا خیر.

 

استارت پروژه چه زمانی است؟

یک سوال بسیار کلیدی که نباید به سادگی از گرفتن پاسخ این سوال گذشت.

احتمالات بسیاری وجود دارد که شروع پروژه را به تعویق می‌اندازد. عواملی همچون نداشتن بودجه، نداشتن زیر ساخت، تصمیمات مدیریتی، بروکراسی اداری و... که با اینکه هر کدام از آن‌ها می‌تواند از سمت کارفرما دلایل قانع کننده‌ای داشته باشد، ولی زمان طلایی شما، که در آن زمان می‌توانستید کسب درآمد داشته باشید را تلف کرده است.

در صورت شنیدن زمان نسبتاً طولانی برای شروع کار، بهتر است قسمتی از مبلغی که برای انجام کار توافق نموده‌اید را به صورت پرداخت مطمئن دریافت کرده تا نگران از دست دادن پروژه مورد نظر نباشید و در کنار آن پروژه، به پروژه‌های کوچکی که در مدت زمان کوتاه می‌توانید انجام دهید هم فکر کنید.

 

آیا سناریویی که برای انجام مراحل پروژه وجود دارد؟

 

آیا سناریویی که برای انجام وجود دارد، آخرین تصمیم شماست؟

یکی از مواردی که کارفرمایان و فریلنسرها معمولا در آن به مشکل برمی‌خورند، نپرسیدن این پرسش در ابتدای کار است. تمامی فریلنسرهای عزیز به این نکته می‌بایست توجه داشته باشند که ممکن است کارفرماها در مورد نحوه انجام پروژه‌ها اطلاعات کافی نداشته و در جریان اینکه ارائه اصلاحیه در میانه‌ی کار، ممکن است فریلنسر را مجبور به دوباره کاری و یا حتی شروع دوباره از ابتدای پروژه کند، نباشند. به هر حال، بسیاری از مدیران کسب و کارها بخاطر اینکه برای انجام پروژه‌ها متحمل پرداخت هزینه می‌شوند، به دنبال ایده‌آل‌های خود هستند؛ ولی این ایده‌آل‌ها در صورتیکه سوال شماره ۳ نادیده گرفته شود، باعث دوباره کاری و هدر رفت زمانتان خواهد شد؛ پس وظیفه اصلی فریلنسرهاست که این پرسش بسیار مهم را از کارفرمایان داشته باشند تا در طی روند انجام مراحل پروژه، دچار مشکل نشوند.

 

دلیل انجام این پروژه چیست؟

شاید اکثر شما فریلنسرها از پرسش این سوال طفره بروید؛ ولی پاسخ‌های کارفرمایان به این سوال معمولا باعث می‌شود تا شما نیازمندی‌های اصلی آن‌ها را دریابید.

فرض کنیم شما طراح وبسایت هستید؛ با دانستن دغدغه‌های اصلی کارفرما، شما به سمت و سوی درستی هدایت می‌شوید و مطمئناً پروژه‌ای که تحویل می‌دهید، بسیار نزدیک به ایده‌آل‌های مشتری خواهد بود.

در فرضی دیگر، شما یک طراح گرافیک هستید؛ این احتمال وجود دارد که نکته نظری در بین ایده‌ها و ذهنیت کارفرما پنهان باشد و شما با صحبت کردن و پرسش و پاسخ بتوانید آن را کشف نمایید. 

پاسخ این سوال شاید به اندازه سایر سوالات مهم باشد؛ چرا که با دانستن کامل دغدغه و خواسته‌های مشتری، سراغ انجام پروژه می‌روید و به طبع آن احتمال دوباره کاری و انجام اصلاحیه‌ها را به حداقل می‌رسانید.

 

امید داریم که با سوالات ارائه شده در این مقاله و راهکارهایی که در مقالات دیگر وبلاگ همکاریتو درج شده است، بتوانید بهترین پروژه‌ها را دریافت و به حرفه‌ای‌ترین روش ممکن به انجام برسانید. نظرات خود را در این باره با ما در ارتباط بگذارید.

دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید...

نام شما: *
ایمیل شما: *
دیدگاه شما: *