چگونه مشتریان جدید جذب کرده و آنها را وفادار کنیم؟

چگونه مشتریان جدید جذب کرده و آنها را وفادار کنیم؟

اگر شما در حرفه‌ی فریلنسری مشغول هستید، شک نکنید تصمیم بسیار مهمی را در زندگی کاری خود گرفته‌اید. اغلب فریلنسر‌ها نمی‌خواهند نقطه کنترلی برای سطح خلاقیت‌های خود داشته باشند و مایلند توسط کار‌هایی که انجام می‌دهند، بهترینِ عرصه کاری خود باشند.

در حرفه فریلنسری با توجه به وجود پلتفرم‌های زیادی اعم از وبسایت‌ها، شبکه‌های اجتماعی و ...؛ دغدغه زیادی برای پیدا کردن کارفرما و انجام پروژه‌های آن‌ها نخواهیم داشت. اما نکته بسیار مهمی که زیاد مد نظر نیست، وفادارسازی مشتریان است. وفادارسازی مشتری جزو مهارت‌های یک فریلنسر محسوب می‌شود و اغلب از کسب این مهارت مهم غافل هستند؛ ولی این مهارت مانند دیگر مهارت‌ها قابل یادگیری است. بیایید نگاهی به چند روش برای خلق یک مشتری وفادار بیندازیم.

 

  • پیگیری

شاید ما اهمیت بی‌نظیر پیگیری در کارهایمان را درک نکرده باشیم. احتمال دارد ما به عنوان فریلنسر، فرد برون‌گرایی نباشیم و نتوانیم وارد ارتباط خوب با مشتری شویم.


پیشنهاد می‌شود مقاله "به عنوان فریلنسر چگونه یک پیشنهاد بی‌نقص ارائه کنیم؟" را مطالعه کنید.


با فرض اینکه شما مهارت نحوه نوشتن یک پیشنهاد خوب را رعایت کرده‌اید، و با کارفرما اولین همکاری را شکل داده‌اید؛ بعد از این مرحله، اصلی‌ترین اقدام شما جلب نظر مشتری و وفادارسازی اوست. یکی از بهترین کار‌ها این است که حین انجام پروژه، از کارفرما، پیگیر پروژه‌های احتمالی آینده باشید. این پیگیری، ناخودآگاه در ذهن کارفرما این تفکر را تداعی می‌کند که احتمالا شما به بهترین نحو ممکن کار را انجام خواهید داد تا کارهای آتی او را نیز مال خود کنید.

این امکان نیز وجود دارد که از پیگیری‌‌های انجام شده نتیجه‌ای نگیرید، ولی اگر یک کارفرما را بدست آورید، مطمئن باشید قدم بسیار بلندی را به سمت یک فریلنسر حرفه‌ای شدن برداشته‌اید. لازم به ذکر است که این پیگیری‌ها نباید برای مشتری آزاردهنده باشد و اغلب سعی کنید بین بحث‌های کاری این مورد را انجام دهید. "پیگیری مؤثر از مهمترین کارهایی است که می‌توانید برای ساخت مشتریان وفادار انجام دهید."

 

  • امید یک استراتژی بازاریابی نیست.

این سخن که "کاری که من تحویل می‌دهم بهترین راه بازاریابی است." جمله بسیار خوبی است، ولی کافی نیست. شکی در این نیست که کار تحویل داده شده برای مشتری، تاثیر بسیار زیادی برای وفادار سازی دارد ولی مطمئن باشید موارد مهم دیگری نیز هستند که می‌توانند این تاثیر را چندین برابر کنند.

به طور مثال: به عنوان فریلنسر به پروژه‌های ایجاد شده توسط کارفرما‌ها پیشنهادی ارسال نشود، و منتظر ارسال پیشنهادهای مستقیم از سوی کارفرما ماند. کارفرماها به دلیل دغدغه‌های موجود در محیط کاری خود، وقت این را ندارند که از بین تعداد کثیر فریلنسر‌ها، شما را پیدا کرده و پروژه را تحویلتان دهند. تفکر اینکه رزومه و نمونه‌کارهای آپلود شده می‌تواند خود بهترین راه بازاریابی باشد، اغلب به ضرر فریلنسر‌ها تمام شده است. در اصل بازاریابی، امید یک واژه مخرب برای فرد است و مطمئناً تا کنشی انجام ندهید واکنش خاصی را دریافت نخواهید کرد.

 

جذب و وفادار کردن مشتریان، از مهم‌ترین شاخص‌های موفقیت هر کسب و کاری است.

 

  • سعی کنید در بین همکاران خود متمایز باشید.

متمایز بودن با بهترین بودن تفاوت بسیار زیادی دارد. قله‌ای به نام بهترین وجود ندارد و این تفکر می‌تواند برای فریلنسر‌ها سمی محلک باشد. در صورتی که فکر کنیم در زمینه خود بهترین هستیم، غرور کاذبی سراغ ما می‌آید و به فکر بهبود و بروزرسانی دانش خودمان نخواهیم افتاد.

توجه داشته باشید که شغل فریلنسری، امری بسیار رقابتی است و اگر تمایزی بین خود و همکارانتان ایجاد نکنید، ممکن است آنها از شما پیشی بگیرند.

برای مثال: برآورده سازی انتظارات مشتری، امری بی‌بدیل است و باید انجام شود. ولی در کنار انجام خواسته مشتری، میتوان هدیه‌ای از هنر و مهارت خود را تقدیم مشتری نمود. هدیه، اشانتیون، تخفیف و یا هر چیز دیگری که تمایزی خاص با امضاء خودتان در ذهن مشتری ایجاد کنید. فرض کنید شما به عنوان گرافیست مشغول به کار هستید و پروژه ایجاد شده، طراحی پست برای اینستاگرام است. هیچ تعهد مازادی ندارید که کار اضافی انجام دهید ولی شما در کنار تحویل فایل طراحی مربوط به پست اینستاگرام، همان طرح را در اندازه‌ای متفاوت، برای مثال مناسب استوری اینستاگرام را نیز تحویل مشتری دهید. این کار شما ذهنیت متفاوتی از شما را در ذهن کارفرما ایجاد خواهد کرد و در صورت وجود کارهای مشابه، رغبت بیشتری برای تحویل این کارها به شما خواهد داشت.

 

  • در حد توانتان قول پشتیبانی از پروژه‌تان را بدهید.

وقتی خیال مشتری و کارفرما را از این مطمئن می‌کنید که همیشه در دسترس هستید، حس اطمینان وصف ناپذیری در ذهن مخاطبتان ایجاد کرده‌اید. پشتیبانی از کارهایتان می‌تواند اعتماد به پروژه انجام شده توسط شما را القا دهد و در وفادارسازی مشتری نیز بسیار مهم است. لازم به ذکر است که قول پشتیبانی بیش از حد توان هم خوب نیست و حتی می‌تواند اثر برعکس بر کار شما بگذارد. وقتی قول پشتیبانی می‌دهید، مد نظر داشته باشید که در حد توانتان باشد.

 

  • حداکثر توان خود را برای پروژه به خرج دهید.

تمامی نکات ذکر شده بالا زمانی تحقق پیدا می‌کند که شما تمامی پروژه‌های مشتری را به بهترین نحو ممکن ارائه دهید. کار تحویل داده شده شما 80% کار جذب دوباره مشتری به سمت شما را انجام می‌دهد.

یک پروژه بدون نقص اغلب می‌تواند بار دیگر کارفرما را سمت شما سوق دهد؛ ولی داشتن دیگر مهارت‌های اولیه بازاریابی نیز می‌تواند شما را بیش از پیش در حرفه و هنر خودتان متمایز کند. تلاش کنید در حد توانتان، بیشترین و بهترین پروژه‌های ممکن را مال خود کنید.

 

این آرزوی ماست و در این راه، کمک حال شما هستیم.

دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید...

نام شما: *
ایمیل شما: *
دیدگاه شما: *