چگونه با وجود مشغله‌های کاری، استراحت و فراغت کنیم؟

چگونه با وجود مشغله‌های کاری، استراحت و فراغت کنیم؟

یکی از تصورات غلط در مورد فریلنسر‌ها، این است که به هر اندازه‌ای که دوست دارند می‌توانند استراحت کنند. البته این جمله از منظری می‌تواند صحیح باشد زیرا یک فرد فریلنسر قادر است با آزادی زمان، در هر ساعت از شبانه روز فعالیت کاری خود را انجام دهد.

هنگامی که شما با شدت و وسواس بسیار زیاد در مورد پروژه‌های محوله از سوی کارفرما فعالیت می‌کنید، انجام اضافه کاری می‌تواند بسیار وسوسه‌انگیز باشد. بر اساس مطالعه‌ای که در سال 2015 صورت گرفت؛ بزرگترین چالش فریلنسر‌ها مدیریت زمان و مورد بعدی، کار بیش از حد بود.

در مدت زمانی که شما وقت آزاد دارید، گمان می‌کنید در این اوقات نیز باید کار کنید. درست در همین زمان است که باید به یاد داشته باشید که شما نیز به اوقات فراغت نیاز دارید. شما می‌توانید زمان کاری خود را برنامه‌ریزی کرده و حتی در کنار آن، به تعطیلات با مدت زمان زیاد نیز بروید.

در این مقاله روش‌هایی بر چگونگی اجرای چنین برنامه‌هایی ارائه شده است.

 

از استراحت‌های کوتاه مدت بین کارتان غافل نشوید:

  • حرکات کششی هنگام کار

فراموش نکنید که در حین انجام کار حداقل یک استراحت کوتاه داشته باشید. فرقی ندارد که شما به عنوان فریلنسر کار می‌کنید یا کارمند تمام وقت یک اداره یا یک شرکت؛ این یک الزام برای سلامتی شما است که بعد از چند ساعت کار مداوم، استراحت چند دقیقه‌ای داشته باشید. این استراحت بسیار کوتاه به فعالیت‌های شدید مغزی شما فرصتی برای ریکاوری می‌دهد. همچنین گردن، چشمان، اسکلت‌بندی بدن، اعضای کلیدی بدنتان هستند که استراحت کافی برای آن‌ها نباید نادیده گرفته شود.

در صورت لزوم می توانید ساعت‌های طولانی کار کنید، اما زمان استراحت لازم را نیز داشته باشید. اگر فریلنسر یا کارمند هستید، هر از چند گاهی از پشت میز و رایانه خود بلند شوید و حرکات کششی انجام دهید. به موسیقی گوش دهید، یک میان وعده میل کنید، قهوه بخورید، و یا حتی یک فیلم کوتاه تماشا کنید.

در انجام حرکات کششی به هیچ وجه سهل‌انگاری نکنید. حتی کمترین زمان در انجام حرکات ورزشی هم می‌تواند بدن شما را از آسیب پاها، دست‌ها، گردن و بخصوص کمر حفظ نماید.

موارد ذکر شده را همانطور که عنوان شد، کوتاه ولی مستمر انجام دهید. به یاد داشته باشید که حتی یک روز تعلل، ممکن است به قیمت حداقل یک شب بی‌خوابی برایتان تمام شود.

 

وجود تعطیلات و اوقات فراغت یکی از الزامات فعالیت کاری است:

  • تعطیلات آخر هفته

از تعطیلات آخر هفته خود استفاده کنید. در صورتی که متعهد به تحویل کار در روز فردای تعطیل یا زمان کوتاهی هستید، یقینا باید اولویت را به کارتان دهید؛ ولی از یک یا دو روز تعطیلی در هفته غافل نشوید. داشتن روز تعطیل به شادابی ذهن و جسم‌تان کمک شایانی می‌کند. پیشنهاد می‌شود در این روز‌های تعطیل حتی المقدور به هوای آزاد و یا شهر‌های کم جمعیت و دیدنی نزدیک محل اقامت خود سفر کنید و روح و جسمی تازه کنید.

 

  • سفرهای کاری

شاید این بخش از مقاله برایتان عجیب به نظر برسد، ولی می‌توانید یک سفر کاری داشته باشید. یکی دیگر از ویژگی‌های فریلنسینگ در حوزه نرم افزار، انجام کار در هر مکانی است. این شرایط متفاوت می‌تواند فرصت خوبی برایتان باشد و یا حتی اینگونه توصیف کرد که در صورتی که تمامی افراد خانواده ترتیب یک مسافرت را داده‌اند، شما خودتان را محدود به کار در خانه و پشت میزتان نکنید. تنها چیزی که شما نیاز دارید لپ‌تاپ و اینترنت است. (بهانه اینترنت را هم نداشته باشید، تمامی گوشی‌های هوشمند، دارای نقطه اشتراک گذاری هستند 😊). در صورتی که ارتباط شما با کارفرما مداوم بوده، به اطلاع ایشان برسانید که احتمال دارد مدتی در دسترس نباشید.

 

  • تعطیلات تمام عیار

از رفتن به تعطیلات تمام عیار هراس نداشته باشید. غالباً فریلنسر‌ها این تفکر را دارند که رفتن به مسافرت و دور شدن از محیط کاری، به منزله از دست دادن پول‌هایی است که می‌توانستند به دست بیاورند. برای مسافرت‌های این چنینی می‌توان از اصطلاح شارژ مجدد روح و جسم استفاده کرد.

 

خانواده مهم‌ترین بخش زندگی ماست.

 

چه چیز می‌تواند مهم‌تر از خانواده باشد؟

  • با خانواده خود وقت بگذرانید

حتما با خانواده خود وقت بگذرانید. شاید اصلی ترین بخش مقاله این قسمت باشد که غرق انجام کار نشوید. اغلب فعالیت‌ها و کارهای مادی که ما انجام می‌دهیم، جهت رفاه حال خانواده است. در صورتی که تمامی فکر و ذکرتان منعطف به فعالیت‌های کاریتان باشد، منتظر به وجود آمدن مشکلات زیادی در دراز مدت باشید. خاطرتان باشد، خانواده بهترین و بزرگترین سرمایه و اندوخته ماست.

 

  • سخن پایانی

استراحت و تفریح، نیاز اصلی تمامی افرادی است که شاغل‌اند و کاری را انجام می‌دهند. دلیل اصلی تحریر این مقاله، عدم وجود برنامه در اکثر فریلنسر‌هاست که یا به شدت کار می‌کنند و اوغاتی را برای فراغت خود تخصیص نمی‌دهند و یا زمان و برنامه‌ریزی درستی برای انجام کارهای محوله خود ندارند. همانطور که در مقاله‌های قبلی ذکر شده است، متاسفانه بسیاری از افرادی که فعالیت حرفه‌ای خود را بصورت فریلنسری ادامه می‌دهند، دچار آشفتگی در برنامه زندگیشان هستند؛ پس حتماً برای حل این مشکل باید راه حل مناسبی لحاظ کنند و این راه حل چیزی نیست جز برنامه‌ریزی صحیح.

دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید...

نام شما: *
ایمیل شما: *
دیدگاه شما: *