فریلنسینگ چیست و به چه کسی فریلنسر گفته می‌شود؟

فریلنسینگ چیست و به چه کسی فریلنسر گفته می‌شود؟

فریلنسر؛ حتما تاکنون این کلمه را بارها شنیده‌اید؛ در بین فامیل، دوستان و آشنایان، افرادی بوده‌اند که خود را فریلنسر معرفی کرده و یا در مورد شغل خود به کلمه فریلنسینگ یا آزادکاری اشاره کرده‌اند. در این مقاله سعی می‌کنیم توضیحات نسبتا کاملی در مورد این نوع حرفه بیان کرده و به مزایا و معایب آن بپردازیم. پس با ما همراه باشید 😉

 

فریلنسینگ یا فریلنسری چیست؟

افرادی که به فریلنسینگ یا فریلنسری مشغول هستند، در واقع برای خودشان کار می‌کنند. بدین معنی که این افراد در استخدام شرکت یا مجموعه‌ای نیستند و در دفتر شخصی یا منزل به انجام پروژه‌هایشان مشغول هستند. این افراد با داشتن مهارت‌های مختلف به صورت شخصی اقدام به جذب کارفرما یا مشتری کرده، سفارش گرفته و آن را به انجام می‌رسانند.

از زمینه‌هایی که فریلنسینگ در آن‌ها رایج است می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

طراحی گرافیک، طراحی سایت، نویسندگی و ویراستاری، برنامه‌نویسی، عکاسی، موسیقی، معماری و ...

 

به چه کسی فریلنسر گفته می‌شود؟

فریلنسر کسی است که با داشتن مهارت‌هایی مانند: طراحی گرافیک، طراحی وبسایت، برنامه‌نویسی، نویسندگی و تولیدمحتوا، ترجمه، گویندگی و دوبله، تصویرسازی و هر آنچه که بتوان شخصا انجام داد، اقدام به دریافت پروژه از طرق مختلف مانند وبسایت‌های فریلنسری کرده و طبق توافقات انجام شده با کارفرما یا مشتری، پروژه مورد نظر را به انجام می‌رساند.

اغلب فریلنسرها به صورت تک‌نفره و شخصی کار می‌کنند ولی با این حال هیچ الزامی به کار تک‌نفره نیست و ممکن است یک تیم به صورت فریلنسری مشغول به کار باشد. فریلنسرها معمولا به صورت ساعتی، روزانه یا پروژه‌ای کار می‌کنند.

 

وبسایت فریلنسینگ همکاریتو
مزایای فریلنسر بودن چیست؟

فریلنسری چه مزایایی دارد؟

اصلی‌ترین مزیت فریلنسر بودن، آزادی عمل بیشتر نسبت به کارمندی است. یک فریلنسر زمان انجام کار خود را خودش مشخص کرده و مکان انجام پروژه، هزینه دریافتی و ... طبق نظر نهایی فریلنسر مشخص می‌شود. با این وجود می‌توان موارد زیر را از جمله مزایای فریلنسینگ نام برد:

 • یکی از ویژگی‌های اصلی فریلنسینگ، برندسازی شخصی است. یک فریلنسر قوی با نمونه‌کارهای قابل قبول و اخلاق حرفه‌ای، قطعا نزد مشتریان خود ارزش بالاتری داشته و روز به روز شناخته‌تر خواهد شد.
 • فریلنسری علاوه بر شغل اصلی، می‌تواند به عنوان شغل دوم نیز مورد استفاده قرار بگیرد.
 • همانطور که پیش‌تر نیز اشاره شد، فریلنسرها از لحاظ زمانی و مکانی محدودیتی نداشته و جزئیات این موارد را خودشان معین می‌کنند.
 • انتخاب مشتری و پروژه، و تصمیم‌گیری در مورد نحوه انجام کار با فریلنسر است.
 • فریلنسرها مدیرِ خودشان هستند و برای کسی کار نمی‌کنند.

 

معایب فریلنسر بودن چیست؟

درست مانند تمام کارها، فریلنسری نیز علاوه بر مزایایی که ذکر شد، می‌تواند معایبی نیز داشته باشد.

از مهترین معایب فریلنسینگ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شاید یکی از مهم‌ترین معایب فریلنسر بودن، در شروع کار این افراد باشد! گرفتن اولین کار از کارفرمایی که هیچ شناختی از شما ندارد، کار دشواری به نظر می‌رسد. عدم اطمینان برخی کارفرمایان به فریلنسرهای تازه‌کار ممکن است در ابتدا کمی آزاردهنده باشد.
 • یک فریلنسر اغلب تمام کارهای پروژه را خودش انجام می‌دهد و این مساله می‌تواند وقت‌گیر و بعضا طاقت‌فرسا باشد.
 • امتیازات قانونی نظیر حق بیمه، تسهیلات و ... وجود نخواهد داشت.

راه حل:

اگر اول راه فریلنسری هستید، بهترین کار صبور بودن است. سعی کنید مطالعه تخصصی بیشتری داشته باشید و با انجام پروژه‌های شخصی (برای دوستان و آشنایان، و یا صرفا جهت نمونه‌کار) کمیت و کیفیت نمونه‌کارهایتان را افزایش دهید.

اگر انجام تمام کارهای پروژه برایتان مشکل است، می‌توانید برای خود یک تیم جمع کرده و پروژه‌های دریافتی‌تان را به صورت گروهی انجام دهید. علاوه بر این خودتان نیز می‌توانید نقش یک کارفرما را بازی کرده و بخشی از پروژه را برونسپاری کنید.

اگر امتیازات قانونی کارمندی برایتان اهمیت دارد، می‌توانید تعرفه پروژه‌هایتان را بر اساس هزینه‌هایتان مشخص کنید و برای پرداخت حق بیمه هم از بیمه‌های خویش‌فرما استفاده نمایید.

 

ویژگی‌های خاص فریلنسری:

 • داشتن قدرت نفوذ و تکلم، و همچنین آداب معاشرت صحیح با کارفرمایان یکی از مسائل مهم فریلنسینگ است که هر فریلنسری باید برای ارتقا توانایی‌های خود در این زمینه تلاش کند.
 • فریلنسرها درآمد ثابتی ندارند؛ به این معنی که درآمد آن‌ها می‌تواند گاه بسیار بیشتر از درآمد کارمندی باشد و گاه کمتر.

 

فریلنسری در سایت همکاریتو
چگونه به عنوان فریلنسر فعالیت کنیم؟

چگونه فریلنسر شویم؟

اگر با خواندن توضیحاتی که تا به اینجای مقاله ارائه شد، راغب هستید که شما نیز به عنوان یک فریلنسر فعالیت خود را آغاز کنید، پس همچنان با همکاریتو همراه باشید 😊

 

برای شروع کار به عنوان یک فریلنسر باید مراحل زیر را طی کنید:

 1. اولین قدم برای شروع، داشتن مهارت در انجام هر کاری است که قابلیت آزادکاری داشته باشد. به عنوان مثال توانایی طراحی و نقاشی، عکاسی، خوشنویسی، برنامه‌نویسی، طراحی اپلیکیشن موبایل، تولید و ترجمه متون و ...
 2. قدم دوم؛ گردآوری نمونه‌کارهایتان است. اگر از قبل نمونه‌کارهایی دارید، آن‌ها را برای ارائه آماده کنید. در غیر اینصورت می‌توانید زمانی را برای ساخت نمونه‌کارهای جدید در نظر بگیرید.
 3. قدم سوم؛ معرفی خودتان به عنوان یک فریلنسر حرفه‌ای است. برای این کار می‌توانید از شبکه‌های اجتماعی، وبسایت شخصی و یا وبسایت‌های فریلنسینگ مانند همکاریتو استفاده کنید.
 4. به تبلیغ خود و توانایی‌هایتان بپردازید. شما می‌توانید به دو صورت فیزیکی (کارت ویزیت، تراکت و ...) و مجازی (تبلیغ در وبسایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی و ...) توانایی‌هایتان را تبلیغ کنید.

 

شروع به عنوان فریلنسر در همکاریتو

وبسایت همکاریتو بستری را آماده کرده که فریلنسرها و کارفرمایان بتوانند پروژه‌های فریلنسری خود را آسان‌تر و آسوده‌تر در محلی امن و مطمئن به انجام برسانند.

از ویژگی‌های بارز وبسایت همکاریتو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • امکان فعالیت به عنوان فریلنسر و کارفرما، و ساخت پروفایل شخصی
 • امکان آپلود نمونه‌کارها به صورت رایگان در پروفایل کاربری
 • امکان ثبت رزومه کاری به صورت رایکان در پروفایل کاربری
 • امکان ثبت پروژه به عنوان کارفرما و ارسال پیشنهاد به عنوان فریلنسر به صورت رایگان
 • امکان ثبت پروژه به صورت مناقصه
 • امکان گفتگو و چت آنلاین بین کارفرما و فریلنسر
 • امکان انتخاب فریلنسرهای معتمد همکاریتو جهت تضمین کیفیت پروژه‌ها
 • امکان ارتباط با بخش پشتیبانی به صورت آنلاین

 

جهت اطلاعات بیشتر می‌توانید پس از عضویت در وبسایت مطالب موجود در لینک‌های زیر را مطالعه نمایید.


نحوه کار وبسایت همکاریتو

سوالات متداول وبسایت همکاریتو

قوانین و مقررات وبسایت همکاریتو

دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید...

نام شما: *
ایمیل شما: *
دیدگاه شما: *
شاهین افضلی شاهین افضلی ۱۶:۰۵ ۱۳۹۹/۰۴/۰۳

خوشحالم که با همکاریتو آشنا شدم. موفق باشید

رضا ح رضا ح ۱۶:۰۷ ۱۳۹۹/۰۴/۰۳

✌️✌️

نام شما: *
ایمیل شما: *
پاسخ شما: *